Tango Café
– Orquestras & Maestros & TDj Team –

Najważniejsza jest muzyka, za nią podąża taniec. Zawsze.

Música en vivo

Orquesta La Internacional Tango

La Internacional Tango to orkiestra tanga pod dyrekcją artystyczną Carlosa Rouleta (śpiew) i Edgardo Otero Salvador (bandeonista, pianista i aranżer). Artyści do współpracy zapraszają uznanych muzyków z Europy, którzy w swojej karierze artystycznej żywą interesują się muzyką tanga. Wystąpią w składzie: Bartosz Dworak (skrzypce), Magdalena Brudzińska (skrzypce), Beata Urbanek – Kalinowska (wiolonczela), Mateusz Krystian (pianino), Grzegorz Frankowski (kontrabas) oraz Edagrdo Otero Salvador (bandoneon) i Carlos Roulet (śpiew).

W swoim repertuarze La Internacional Tango sięga do kompozycji z okresu Złotej Ery Tanga. Wybrane utwory aranżują na nową, co nadaje im świeżości i współczesnego tanga. Zawsze jednak odwołują się do tradycji muzyki tanga, co sprawia, że ich Tango brzmi z autentyczną argentyńską mocą i pasją.

La Internacional Tango
w autorskiej aranżacji
"El ultimó Café

Carlos Roulet

Urodził się w Buenos Aires, w dzielnicy Villa Crespo. Jego śpiew tanga brzmi z autentyczną argentyńską pasją i mocą, w stylu, który nawiązuje do tradycji wielkich pieśniarzy Złotej Ery Tanga.

W młodzieńczych latach tworzył swój warsztat artystyczny pod kierunkiem nauczycieli z różnych dziedzin, jak: Teresa Sarrail (aktorstwo), Sandra Pianiggiani, Hanna Purita (śpiew) czy Maria Laura Facal (ćwiczenia wokalne).

 

Doświadczenie artystyczne zdobywał początkowo na scenach teatru, przede wszystkim jako aktor. Niedługo potem usłyszał od Hanny Purity, zachwyconej jego wrażliwością i siłą głosu,: „Carlos masz wszystko (…) musisz śpiewać”. Po tym wydarzeniu, z końcem lat 90., decyduje się poświęcić wyłącznie działalności artysty śpiewaka. Od tego czasu śpiewał z wieloma orkiestrami tangowymi w Buenos Aires, współuczestniczył w tworzeniu znanych pokazów i spektakli tanga (“Al filo”, ”Boleros, tango y champagne”, “Cuchilleros de corazon”). Występował zarówno dla wielkich tłumów wielbicieli tanga jak i w bardziej kameralnych klubach, salonach i na milongach (Teatro Gral, San Martin, Centro cultural de la Cooperación, Festival Buenos Aires tango, Casa de la Cultura, Café Tortoni, Teatro Presidente Alvear, Piazzolla Tango). Śpiewał dla publiczności w Brazylii i Columbii, a od 2012 roku koncertuje również w Europie (Niemcy, Hiszpania, Polska, Słowacja, Ukraina, Włochy).

Jako artysta ma niezwykły kontakt z publicznością, a jego interpretacje tanga, zarówno na poziomie warstwy muzycznej jak i słownej, wywołują zachwyt u słuchaczy, bez względu na to czy śpiewa przy akompaniamencie dużej orkiestry czy też jednej gitary.

Edgardo Otero Salvador

Bandonionista, pianista, kompozytor i aranżer muzyczny. Studiował fortepian oraz techniki jazzowe w Konserwatorium Muzycznym Gilardo Gilardi w La Placie pod kierunkiem maestra José Enrique Angelillo.

Jako członek kwintetu Escualo Tango koncertował we Francji w latach 2009 i 2012 – 2013 na zaproszenie orkiestry symfonicznej Opal Sinfonietta de Boulogne sur mer. Trasa koncertowa obejmowała miasta Bolougne sur Mer, Aix-en-Issart, Saint-Omer, Condette, Wimereux, Calais, Le Touquet i Lille. Z tą samą grupą, na zaproszenie Ambasady Argentyny w Paryżu, dał koncert w La Casa Argentina w paryskim kampusie uniwersyteckim.

Wraz z orkiestrą symfoniczną Opal Sinfonietta de Boulogne sur mer odbył tournee po Argentynie i Urugwaju. Koncertował między innym w Montevideo, San Nicolás, Santiago del Estero, Tucumán i La Plata. Ze szwajcarskim chórem Vocal Animato koncertował w “Złotej Sali” w La Placie.

Maestros de Tango

Javier Antar & Patricie Porakova

Matías Giñazu, La Amelita

Javier Antar & Patricie Porakova

www.tangonexion.com

Tancerze i nauczyciele tanga.

Jako tancerze nieustanie poszukują doskonałości w swoim tańcu, muzyce i ruchu.  Jako nauczyciele dążą do łączenia techniki tańca i najlepszych metod nauczania. Cokolwiek robią, stale obserwują swój ruch i taniec, ten intuicyjny, i ten świadomy. Chcą go zrozumieć, by potem móc swoją wiedzę i doświadczenie przekazać innym, swoim uczniom. Jak sami mówią, ich największe wspólne osiągniecie to  uczniowie w Czechach, teraz zaawansowani Tangueros, którzy razem z nimi odwiedzają Buenos Aires.

Javier Antar

Tango zaczął tańczyć w 1996 roku w Buenos Aires. Tam uczęszczał na lekcje w wieloma nauczycielami. W 1998 rok poznał Gustavo Naveirę i stał się jednym z jego nielicznych uczniów w tym czasie. Studiował technikę, co dało mu solidne podstawy do rozumienia i pogłębiania sztuki improwizacji. Rozwijanie tego aspektu tańca, szybko stało się jego mocną stroną i wkrótce doprowadziło go, do odnalezienia własnego stylu, zarówno w tańcu, jak i w nauczaniu.

Od przeszło 15 lat prowadzi warsztaty y występuje na festiwalach Tanga  na całym świecie. Od 2015 roku uporządkował swoją metodologię nauki tanga i nazwał ją Tangonexion. Od tego czasu konsekwentnie realizuje jej założenia,. W tym czasie zamieszkał w Pradze, która po dziś dzień jest jego oficjlaną siedzibą.

Patricie Porakova

Urodzona tancerka, która od dzieciństwa tańczyła wiele stylów tanecznych. Studiowała w Barcelonie – poezję cielesną Jaquesa Lecoqa. Przez wiele lat była ważną członkinią „Farm in the Cave” i „Spitfire”, popularnych na całym świecie czeskich zespołów teatru fizycznego. Poza Europą pracowała w Meksyku, Argentynie, Kolumbii, Brazylii i Peru.

Od 2004 roku zawodowo skupiła się na tangu, które zmieniło jej życie. W 2010 roku wyjechała do Buenos Aires, gdzie została pełnoetatową tancerką tanga. To było dla niej szczególne wyróżnienie pośród lokalnej społeczności tangueros i otworzyło możliwości współpracy w zespołach profesjonalnych tancerzy.

Javier i Patricie specjalizują się w Tango Improwizacji. Studiują tą technikę od przeszło 20.lat, co dało im precyzyjną wiedzę na temat techniki i tego, w jaki sposób ciało może uzyskać optymalną jakość i ruchu. W swojej pracy szanują i odwołują się do tradycyjnych „reguł tanga”,  umiejętnie je wzbogacając. Zarówno w tańcu, jak i w nauczaniu skupiają się na jasnej i klarownej mechanice ruchu, bez zbędnego ich intelektualizowania.

Każdego roku odwiedzamy Buenos Aires, gdzie dajemy pokazy tanga na najlepszych milongach dla publiczności zarówno sympatyków i amatorów tanga, jak i profesjonalnych tancerzy. 

Matías Guiñazú

Tancerz i nauczyciel tanga. 

Urodził się w Buenos Aires. Po raz pierwszy z tangiem zetknął się dzięki swojemu przyjacielowi, w jego rodzinie nikt tanga ani nie słuchał ani nie tańczył. Już jako młody mężczyzna, w czasie studencki lata rozpoczął profesjonalną naukę tanga, które na tam ten czas sprawiało mu ogromną przyjemność i było zwyczajowym hobby. Kilka lat później, kiedy Argentyna przeżywała silny kryzys ekonomiczny, postanowił wyruszyć do Europy za przysłowiowym lepszym życiem.

Przyjechał do Niemiec, gdzie rezyduje po dziś dzień. Po przyjeździe kontynuował naukę tanga u wybitnych Maestros Starej Gwardii, tak się ułożyło, że w tym czasie przebywało w Niemczech wielu światowej sławy nauczycieli tanga. Do tańca niemal zawsze miał dryg, dość szybko więc tango z hobby zaczęło być jego profesją.

Dziś może pochwalić się przeszło dziesięcioletnim doświadczeniem w roli profesjonalnego nauczyciela tanga. Tańczy, uczy i daje pokazy, a od kilku lat również z powodzeniem gra jako DJ na europejskich milongach (Niemcy, Francja, Włochy i Polska). 

Kilka lat później, w 2009 r. założyła w krakowski Por Fiesta Club. To tu organizuje wydarzenie kulturalne (warsztaty, koncerty klubowe, festiwale), prowadzi zajęcia oraz kształci swój warsztat taneczny.

La Amelita

Tancerka, nauczycielka i założycielka Por Fiesta Club

Lubiła tańczyć od zawsze. Urodzona na kresach od najmłodszych lat uwielbiała patrzeć na tańczących rodziców. Po ojcu odziedziczyła zacięcie do tańca, zamiłowanie do śpiewu i dyrektorski dryg. 

Przyjechała do Krakowa na studia i tu odkryła swój taneczny świat. W 2003 r . rozpoczęła naukę flamenco, dwa lata później również tango. Uczyć się zaczynała w krakowskich szkołach, potem przyszedł czas na nauczycieli z Polski i zagranicy. I tak jest do dziś. Regularnie uczestniczy w warsztatach flamenco i tango.  Choć niezobowiązująco eksperymentowała również z innymi stylami tańca, to flamenco i tango po dziś dzień pozostają jej największą pasją, a od kilku lat również profesją.   

Choć dla niej osobiście wszystko kręci się wokół tanga, flamenco, to w działaniach coraz częściej sięga do muzyki i tańców, jak swing jazz, samba czy forró.  Marzy jej się muzyczno – taneczny świat z dawnych lat.  Kiedy królowały kluby i kabarety, a do tańca grały orkiestry na żywo.  Tańczyli wszyscy, bo to właśnie był (i jest) najlepszy sposób na wszystko.

TDj Team

Matías Guiñazú

Milonga "Una emoción"
Sobota, 2 czerwca o 21:00

Urodzony w Buenos Aires nauczyciel tanga z przeszło dziesięcioletnim doświadczeniem pedagogicznym. Zapalony tancerz, uroczy mężczyzna. Od kilku lat z powodzeniem występuje również w roli TD-ja (Niemcy, Francja, Włochy, Polska).

Tadeusz Kościelniak

Milonga "El ultimo Café"
Niedziela, 3 czerwca o 17:30

Tancerz z pasji. Prowadzi regularne zajęcia tanga od kilkunastu lat. Przeszło 7 lat współpracuje z krakowskim Por Fiesta Club, gdzie uczy tańczyć i bywa na milongach. To tutaj realizuje swoje zamiłowanie do muzyki tanga. Jako Td-ja możemy spotkać go w klubie i na innych krakowskich milongach. W tańcu lubi styl milonguero, w muzyce wyraźnie i z przytupem. Uwielbia milongi i walczyki, a muzykę dobiera tak, żeby tańczyło dobrze się zarówno jemu jako i gościom na milongach.

Elise Roulin

Milonga "Al compás del corazón"
Piątek, 1 czerwca o 21:00

As a dancer, I enjoy putting the music that I like to dance on myself. I love to induce the urge to dance to an irresistible song at the beginning of a tanda, and to create an evolving atmosphere all along the night, feeling the energy given by the dancers in the room. You’ll hear mostly traditional orchestras, exploring time through the Golden Age of tango. But you also may listen once in a while to a present-day orchestra, always „playing like” the biggest masters. Looking forward to play for your pleasure!

Grzegorz Hess

Milonga "Así se baila tango"
Czwartek, 31 maja o 20:00

Jego fascynacja tangiem argentyńskim zaczęła się przed ośmiu laty. Zbiera nagrania i słucha przede wszystkim muzyki tradycyjnej i dzieli się nią z tancerzami na milongach, ale nie stroni również od nowszych utworów. Dobierając muzykę, kieruje się zasadą „nie graj tego, czego nie chciałbyś sam zatańczyć…

Bazyli

Milonga "Todo es amor"
Sobota, 2 czerwca o 16:30

Tango porusza w nas głębokie, ukryte, często trudno dostępne struny wrażeń, odczuć, emocji i uczuć. Wyzwala tajemne energie istoty życia, poczucia jedności i świadomości współistnienia. Niebanalna prostota utworów tanga argentyńskiego zaprasza, uwodzi, porywa. I tak właśnie układam programy milong na których mam zaszczyt i przyjemność dzielić się muzyką z Państwem. Zapraszam na parkiet lekko i swobodnie, następnie uwodzę utworami z nutą nostalgii czy afektu, po czym porywam Was w świat utworów głęboko emocjonalnych. Pamiętam także o chwilach wytchnienia. Repertuar którym operuję to głównie Orkiestry Złotej Ery, ale nie stronię również od współczesnych wykonań tang tradycyjnych. Czego można się spodziewać w to pyszne sobotnio czerwcowe gołoniebne popołudnie? Fresedo ożywczego jak poranna bryza, Rodio puszczającego łobuzersko oko, Caló prowokującego do powłóczystych spojrzeń, a zaraz po nim …. No właśnie! Do zobaczenia na Milondze „Todo es amor/Wszystko jest miłością” – TDj Bazyli.