Open Air Milongi
-Archiwum minionych –

Rok 2017

Milonga w czasie rejsu po Wiśle

Niedziela, 10 wrześńia 2017

Niedzielne popołudnie w ostatnich dniach lata. Było ciepło. Niebo chmurzyło się, więc do końca nie byliśmy pewni, jak potoczy się scenariusz tego wieczoru. Bardzo chcieliśmy tańczyć tango na pokładzie statku NIMFA, w aurze starego Krakowa i w promieniach zachodzącego słońca. I tak właśnie było.

Wspaniałe i warte zapamiętania przeżycie, zwłaszcza, że tańczyliśmy na pokładzie najstarszego statku pasażerskiego w Krakowie, który z pewności wielu mieszkańców naszego miasta darzy dużym sentymentem. My też!, i  jak się okazało, szybko staliśmy się atrakcją dla osób patrzących na nas z brzegu lub mostów. I dobrze, niech „tańczące” statki wejdą na stałe w program krakowskich wydarzeń kulturalnych. Zwłaszcza pod komendą tak uroczej załogi i jedynego w swoim rodzaju Pana Kapitana, jakim może pochwalić się krakowska Nimfa. 

Milonga w czasie rejsu krakowską Nimfą odbyła się w ramach projektu Puente de Tango.

Dziękujemy Krakowskiej Obsłudze Pasażerskiej za możliwość zorganizowania tego wydarzenia i wielką przyjemność tańca na pokładzie statku Nimfa.

Fotografie

Program

  • 16:00 – 18:00 Milonga. Tańczymy TANGO/ TDj Bazyli

Magia Tanga w Parku Bednarskiego

Sobota, 17 czerwca 2017

Tego dnia, popołudniową porą odbyła się lekcja tanga oraz live music milonga w Krakowskim Parku Bednarskiego. To miejsce, choć znajduje się w samym centrum Krakowa, to pozwala przenieść się w inną rzeczywistość. Niejako schowane przed zgiełkiem miasta pozwala wtopić się w spokój i harmonię wiekowych drzew. W tej niezwykłej scenerii mogliśmy tańczyć tango.

Choć od rana pogoda trzymała nas napięciu, było chłodno i deszczowo, to na 4 godziny wypogodziło się. Lekcje tanga zaczęliśmy jeszcze w ostatnich kroplach deszczu, podczas koncertu chwilami świeciło słońca. Milongę tańczyliśmy już pod gęstym sklepieniem chmur. W niczym to nie ujęło magii tanga. Kiedy zabrzmiały ostatnie dźwięki „La cumparsity”, rozpadało się na nowo. Tak to była prawdziwa magia w samym sercu Parku Bednarskiego.

Wydarzenie Magia Tanga w Parku Bednarskiego odbyło się w ramach
Pikników Obywatelskich organizowanych przez Urząd Miasta oraz Karkowskie Biuro Festiwalowe przy współpracy artystycznej Por Fiesta Club.

Fotografie

Artyści

Magdalena Lechowska i Tanguedia

 

Połączyła ich wspólna pasja i zamiłowanie do tanga. Trio Tangowe „Tanguedia” to niezwykłe połączenie lirycznej gry na skrzypcach, rytmicznego akordeonu oraz temperamentnego śpiewu. Nazwa tria została zainspirowana płytą „Tanguedia de Amor” genialnego kompozytora tanga, Astora Piazzolli.

Magdalena Lechowska to Polka o latynoskiej duszy! Urodziła się w Krakowie ale dorastała w egzotycznej Kolumbii chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie oraz kulturę iberoamerykańską. Jej pasją od zawsze była i jest muzyka, a bogactwo rytmów i brzmień z jakimi miała styczność na co dzień, było bezcennym źródłem muzycznej inspiracji. Wywarło to ogromny wpływ na jej zainteresowania muzyką latynoską, flamenco, tangiem oraz całą kulturą iberoamerykańską. W 2005 roku poznała wybitnego fotografa i pianistę Stanisława Markowskiego i u jego boku zaczęła śpiewać z wielkim powodzeniem tanga argentyńskie. Brała udział między innymi na festiwalach „Puente del Tango” w Krakowie, „Magia Tanga” w Brzegu oraz podczas licznych wernisaży wystawy fotografii „Tango Argentino” autorstwa S. Markowskiego.
Obecnie to jedyna polska wokalistka śpiewająca argentyńskie tanga jak rodowita Argentynka i wykorzystująca stylistykę południowoamerykańską do interpretacji polskich tang.

Wiesław Ochwat to akordeonista z wykształcenia. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Obecnie jest studentem drugiego roku studiów doktoranckich, również na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikiem drugiego roku „Italian Accordion Accademy” zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech. Od wielu lat pasjonuje się tangiem. Jego niezwykła gra na akordeonie sprawdza się zarówno w przedwojennych tangach jak i w nowoczesnych brzmieniach tangowych, jak kompozycje Astora Piazzolli.

Dawid Czernik to skrzypek, multiinstrumentalista. Od piątego roku życia gra na skrzypcach, w późniejszych latach również na perkusji, instrumentach klawiszowych. Obecnie jest studentem na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma niebywały słuch muzyczny i nietypową w Polsce muzyczną wrażliwość. która sprawdza się w repertuarze tangowym!

Program

  • 16:00 – 17:00 Otwarta lekcja tanga /poziom początkujący/

Poprowadzili instruktorzy Por Fiesta Club: Amelia Huszcza & Tadeusz Kościelniak

  • 17:00 – 18:00 Koncert polskich i argentyńskich tang w wykonaniu trio:

Magdalena Lechowska (śpiew), Wiesław Ochwat (akordeon) i Dawid Czernik (skrzypce).

  • 18:00 – 20:00 Milonga. Tańczymy TANGO/ TDj Arnold Chudzik

Rok 2016

Fotografie

Artyści

Carlos Roulet & Edgardo Otero Salvador & Edilson Sanchez

Carlos Roulet
Urodził się w Buenos Aires, w dzielnicy Villa Crespo. Jego śpiew tanga brzmi z autentyczną argentyńską pasją i mocą, w stylu, który nawiązuje do tradycji wielkich pieśniarzy Złotej Ery Tanga.

Jako artysta ma niezwykły kontakt z publicznością, a jego interpretacje tanga, zarówno na poziomie warstwy muzycznej jak i słownej, wywołują zachwyt u słuchaczy, bez względu na to czy śpiewa przy akompaniamencie dużej orkiestry czy też jednej gitary.

Edgardo Otero Salvador
Bandonionista, pianista, kompozytor i aranżer muzyczny. Studiował fortepian oraz techniki jazzowe w Konserwatorium Muzycznym Gilardo Gilardi w La Placie pod kierunkiem maestra José Enrique Angelillo.
Jako członek kwintetu Escualo Tango koncertował we Francji w latach 2009 i 2012. Wraz z orkiestrą symfoniczną Opal Sinfonietta de Boulogne sur mer odbył tournee po Argentynie i Urugwaju.

 

 

 

Program

18:30 – 19:30
LEKCJA TANGA – 4 otwarte lekcje tanga dla początkujących, które poprowadzili instruktorzy tanga w Por Fiesta Club: Amelia & Luis, Tadeusz & Patrycja, Facundo & Amelia, Piotr & Ewa

19:30 – 22:00
MILONGA & KONCERT TANGA

Milonga na Mogilskim

Soboty 6, 13, 20 i 27 sierpnia 2016

Rok wcześniej, w 2015 roku, jeden z miłośników tanga zamarzył o zatańczeniu go na Rondzie Mogilskim w Krakowie. Zainicjował projekt obywatelski, przekonał krakowian i za Jego sprawą wydarzyły się 4 wyjątkowe Milongi na Mogilskim.

Industrialna architektura tego miejsca, tramwaje jeżdżące dookoła, nadały tym milongom wyjątkowego klimatu. Tańczyliśmy bez wytchnienia, a przechodnie przyglądali się z nam z zaciekawieniem, a kto wie, może i z odrobiną zazdrości…

Projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Por Fiesta Club oraz Dzielnica II Grzegórzki w ramach zadań II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Milonga nad Zalewem Nowohuckim

Piątek, 22 lipca 2016

Gorące, lipcowe popołudnie. Błękitne niebo oświetlone słońcem. Spokojna toń wody. Szumiące drzewa i gwar ludzi beztrosko rozleniwionych latem. Tak właśnie sceneria towarzyszyła pierwszej milondze open air, jaką organizowaliśmy.

Zalew Nowohucki jest bajecznym miejscem, zwłaszcza latem. Tańczyć tu tango, to sama przyjemność. Pewnie dlatego przybyło tak wielu Tangueros. Dziękujemy za wspólny taniec.

Klub Kombinator, Teatr Łaźnia Nowa OFF Radio Kraków & Por Fiesta Club.

Fotografie

Program

Od 18:00 graliśmy muzykę na rozgrzewkę, od 19:00 rozbrzmiało Argentyńskie Tango ułożone w magiczne tandy!

Tego wieczoru podziwialiśmy POKAZ w wykonaniu Ewy & Facundo.