Tango Café
– wspomnienie poprzednich edycji –

Chcemy, żeby w każdej edycji była muzyka na żywo i chcemy, żeby wśród Maestro byli tancerze, którym bliska jest idea social tango, a więc idea tango puro.

Pierwsza edycja festiwalu Tango Café odbyła się w maju 2017 roku. Od początku chcieliśmy zorganizować wydarzenie, które będzie podkreślać znaczenie Social Tango, czyli ideę życia towarzyskiego Tangueros. Takie spojrzenie na tango odwołuje się do początków jego historii. Kiedy taniec tanga był formą życia społecznego mieszkańców Buenos Aires i Montevideo.

Muzyka i taniec bardzo się rozwinęły od tego czasu, nadal ewaluują, zadziwiają bogactwem form. Twórcy muzyki wprowadzili nowe rozwiązanie kompozycji, dzięki którym tango porywa. Tancerze rozwinęli ruch, ich taniec dzisiaj zachwyca. To, co pozostaje najważniejsze to taniec razem! Razem z partnerem, z partnerką, razem z muzyką. Zawsze. I właśnie to „razem” jest istotą tego festiwalu.

Goście pierwszej edycji Tango Café - festivalito de puro tango

26 - 28 maja 2017 roku

Carlos Roulet
& Edgardo Otero Salvador

Carlos Roulet, argentyński śpiewak tanga urodzony w Buenos Aires. Typowy przykład naturszczyka, choć z wykształceniem aktorskim. Edgardo Otero Salvador urodzony w argentyńskiej La Placie. Muzyk z wykształcenia i pasji, i choć zaczął od muzyki klasycznej, dzisiaj tango wyznacza jego codzienność. Pianista, bandeonista i aranżer.
Poznali się przy okazji trasy koncertowej w 2015 roku, „zagrało między nimi” na tyle, że dziś współpracują, przyjaźnią się i tworzą trzon orkiestry „La Internacional Tango”.  Kompozycje Anibala Troilo, Osvaldo Pugliese i Astora Piazzoli, to utwory do których sięgają najczęściej w swoim repertuarze. Cóż i Anibal Troilo, i Osvaldo Pugliese to esencja współczesnego tango puro.

Malena Veltri & Luis Delgado

Tancerze i nauczyciele tanga, wychowani w kulturze tango puro. Choć poznali się na milondze jako dorośli ludzie, całe ich życie wiązało się z tangiem. Wychowali się w rodzinach, w których słuchano i tańczono tanga „z dziada, pradziada”. To właśnie od swoich rodziców i dziadków najwięcej wiedzą o tym, czym jest tango. Jako tancerze uczyli się od najznakomitszych Milongueros w Buenos Aires. Dzisiaj prowadzą własną szkołę tanga w sycylijskiej Katanii. Uczą i występują.

TDj Team Bazyli & Arnold

Do TDj Team zapraszamy osoby, które znamy z współpracy w krakowskim Por Fiesta Club oraz z milong, maratonów i festiwali. W pierwszej edycji do tanga zagrali nam TDj Bazyli na piątkowej milondze polskich tang /Milonga Sentimental/ kursant Por Fiesta Club i krakowski tanguero. Dnia następnego na Milondze de Oro zagrał TDj Arnold Chudzik, nauczyciel tanga w Por Fiesta Club, współorganizator krakowskiego maratonu tanga, i Tdj znany i uznany w środowisku tangueros.

W programie festiwalu były warsztaty tango puro oraz wieczorne milongi, polskich i argentyńskich tang.

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie, 26 maja od warsztatów tango puro z Maleną Veltri i Luisem Delgado. To były warsztaty z techniki dla Niej, dla Niego i dla Dwojga. Po warsztatach w klubie rozległa się muzyka polskich tang. Pomysł na taką milongę wziął się od Maestros Giovanny i Sergio, którzy odwiedzili nas w listopadzie 2016 roku. Poprowadzili dla nas warsztaty, a my pokazaliśmy im tradycję polskich tang. Zachwyciła ich nasza muzyka, dlatego chcieliśmy choć raz zatańczyć milongę do naszej polskiej muzyki ze specjalną dedykacją dla naszych argentyńskich Maestros. Milongę Sentimental przygotował muzycznie TDj Bazyli, spisał się świetnie, bo krakowscy tangueros przez przeszło dwie godziny nie schodzili z parkietu.

Dzień następny, sobotnie przedpołudnie rozpoczęliśmy od warsztatów tanga. W programie znalazły się Caminata i Ganchos z Melną i Luisem. Kroki korkami, ale wszystko „has to be commend” jak na tango puro przystało. Dlatego właśnie tak uwielbiamy ich warsztatów, uczą nas „języka tanga”, nie zaś tylko sekwencji kroków, choćby były najpiękniejsze. Na koniec warsztatów studiowaliśmy milongę. I znowu czas na sjestę i wieczorną milongę w Kasynie Oficerskim. Kiedy zaczynaliśmy na parkiecie tańczyło kilka par zaledwie. tancerzy przybywało sukcesywnie, ale już w czasie koncertu było tłumnie. Niesamowita energia unosiła się pośród krakowskich i zagranicznych tangueros. Właśnie to daje muzyka na żywo. Carlos Roulet i Edgardo Otero Salvador Trío dali wyborny koncert, do tego piękny pokaz Maleny Veltri i Lusia Delgado. Wspaniały wieczór nam się udał.

Ostatni dzień, niedziela również rozpoczęły warsztaty. Pierwsze zmęczenie dawało się we znaki, ale dobry humor nie opuszczał nas nawet na chwilę. Studiowaliśmy Volcady i Colgady, a po przerwie obiadowej milongę.Pierwszy festiwal zakończyła wspólna kolacja dla wszystkich chętnych uczestników, oczywiście w towarzystwie zaproszonych gości.

I takie będą to festiwale, tworzone przez krakowskich tangueros i zapraszanych gości z Europy i świata. W końcu tango to język międzynarodowy, a najlepiej rozmawiać nim podczas takich wydarzeń, jak Tango Café.

Dziękujemy pięknie za pierwszą edycję i zapraszamy na edycją drugę Tango Café 2018 r. 31 maja – 3 czerwca w Krakowie, rzecz jasna!

Chcemy, aby kolejne edycje Tango Café były inne od poprzednich.

Zadbamy o miejsca i ciekawych ludzi. Zaprosimy Maestros z zagranicy
i krakowskich Tangueros.

Zawsze Tango Café celebrować będzie tradycję social tango w tym magicznym miejscu, w Krakowie.